Zdobycie certyfikatu czy dyplomu (choć nie gwarantuje, że przyswojone wiadomości dobrze wykorzystasz) daje możliwość zweryfikowania swojej wiedzy i przyrównania jej do określonych standardów. To także konkretny, łatwo weryfikowalny cel, który może motywować do doskonalenia i rozwoju. I okazja, żeby spotkać ambitnych i inspirujących ludzi. Jakie wyzwania tego typu znajdzie dla siebie analityk?

Uwaga! Wymagania i koszty podane są na dzień publikacji artykułu. Potwierdź je u źródła :)

IIBA

To, zdaje się, najbardziej znana organizacja zajmująca się analizą biznesową. International Institute of Business Analysis jest twórcą biblii analizy biznesowej – BABOK (Business Analysis Body of Knowledge). Za odpowiednik poświęcony zarządzaniu projektami można uznać bardziej znany PMBOK stworzony przez PMI.

Mamy dwa poziomy certyfikacji: Certification of Competency in Business Analysis (CCBA) oraz Certified Business Analysis Professional (CBAP).

1. CCBA

Wymagania:

 • Minimum 3750 godzin (to ok. 2,5 roku) doświadczenia w pracy w zakresie analizy biznesowej zgodnie z kompendium BABOK® Guide w ciągu ostatnich siedmiu lat
 • Minimum 900 godzin pracy w dwóch spośród sześciu obszarów wiedzy kompendium lub 500 godzin pracy w czterech spośród sześciu obszarów wiedzy
 • Minimum 21 godzin Rozwoju Zawodowego (Professional Development) w ciągu ostatnich  czterech lat
 • Dwie referencje od menadżera, klienta lub osoby posiadającej CBAP®
 • Podpisanie zawodowego Kodeksu Postępowania – Code of Conduct

Koszt: egzamin to ok. 1 900 zł, przygotowanie możliwe we własnym zakresie

2. CBAP

Wymagania:

 • Minimum 7500 godzin (to ok. 5 lat) doświadczenia w pracy w zakresie analizy biznesowej zgodnie z kompendium BABOK® Guide w ciągu ostatnich dziesięciu lat
 • Minimum 900 godzin pracy w dwóch spośród sześciu obszarów wiedzy kompendium lub 500 godzin pracy w czterech spośród sześciu obszarów wiedzy
 • Minimum 21 godzin Rozwoju Zawodowego (Professional Development) w ciągu ostatnich czterech lat
 • Dwie referencje od menadżera, klienta lub osoby posiadającej CBAP®
 • Podpisanie zawodowego Kodeksu Postępowania – Code of Conduct
 • nie ma konieczności posiadania CCBA

Koszt: egzamin to ok. 1 900 zł, przygotowanie możliwe we własnym zakresie

Więcej o certyfikacji IIBA:

OMG

Organizacja Object Management Group jest twórcą standardów takich jak m.in. UML, BPMN. Ich certyfikaty mają zatem międzynarodową rangę. Jako twórcy tych starndardów, najlepiej przeprowadzą z nich egzaminy:) Jednak może to być szczegółowa wiedza formalna na temat notacji. Specyfikacje standardów są ogólnie dostepne, dlatego nie ma problemów z materiałami do przygotowania.

Jest kilka tematycznych ścieżek, a każda z nich posiada poziomy zaawansowania. Aby ubiegać się o wyższy, trzeba posiadać certyfikat poziomu niższego. Koszt każdego egzaminu to ok. 650 zł.

UML

Poziomy certyfikacji:

 1. Fundamental
 2. Intermediate
 3. Advanced

BPMN

Poziomy certyfikacji:

1. Fundamental

Ścieżka biznesowa

2. Intermediate
3. Advanced

Ścieżka techniczna

2. Intermediate
3. Advanced

Więcej o certyfikacji OMG: http://www.omg.org/omg-certifications/index.htm.

Wyszukiwarka centrów szkoleniowych, gdzie można podejść do egzaminów: https://wsr.pearsonvue.com/testtaker/registration/SelectTestCenterProximity/OBJECTMANAGEMEN/33464

REQB

Ciekawy certyfikat związany z wymaganiam oferuje REQB (Requirements Engineering Qualification Board). Certyfikacja (REQB Certified Professional for Requirements Engineering) ma 2 poziomy:

1. Foundation

Koszt: ok. 1000 zł

2. Advanced

Koszt: ok. 1300 zł

Przygotowanie do egzaminów opiera się o 41-stronicowy sylabus. Do zaliczenia wystarczy 65% poprawnych odpowiedzi. Na ile to trudne? Przydałoby się zapytać kogoś, kto ma już za sobą:)

Więcej o certyfikacji REQB: http://reqb.pl/

Wrażenia Bartosza Rochowskiego z podejścia do certyfikacji REQB na naszym blogu.

IREB

Inną organizacją certyfikującą z wymagań jest IREB. Każdy poziom wymaga posiadania certyfikatu poziomu niższego (poza pierwszym ;)).

1. Foundation

Koszt: ok. 1000 zł

2. Advanced

Do zaliczenia wystarczy 60% poprawnych odpowiedzi.

Więcej o certyfikacji IREB: http://www.certified-re.de/en/certification.html

Inne

 

 

To jak? Za co się zabieramy? :)

Hania Tomaszewska
8 lat temu odkryłam, że analiza biznesowa to genialna rzecz. Od tamtej chwili zbieram doświadczenia w różnych firmach, branżach i projektach. Pracuję na etacie, prowadzę bloga, tworzę kursy, prowadzę szkolenia i konsultacje. Pomagam analitykom doskonalić warsztat pracy i rozwijać się, managerom układać procesy i rozwijać pracowników oraz przedsiębiorcom, aby rozwiązania IT wspierały ich działalność.

16 KOMENTARZE

 1. Pytanie tylko, czy posiadanie któregoś z certyfikatów: OMG, REQB czy IREB faktycznie coś znaczy…?
  Czy spotkała się może Pani z sytuacją, że któryś z tych certyfikatów był wymagany od uczestników jakiegoś projektu?

  • Niekiedy w projektach publicznych wymagane jest posiadanie jakiegoś certyfikatu. Nie wiem też czy przypadkiem w korporacjach nie kładą na to większego nacisku?

   Osobiście nie brałam udziału w projekcie, w którym któryś z tych certyfikatów (OMG, REQB czy IREB) był wymagany.

   Pytanie tylko co mamy na celu:) Dostanie się do projektu? A może swój rozwój z wyznaczonym, weryfikowalnym celem i możliwość równania do określonych standardów?

 2. REQB na poziomie Foundation banalny, certyfikaty jednak trochę dają – dobrze w CV wyglądają. I tym dają na stracie przewagę posiadaczowi.

 3. A jakie DOBRE książki polecane są dla analityków? Rozumiem, że jeśli w dziedzinie marketingu to pozycja Kotlera, a jeżeli chodzi o inne dziedziny? Co Pani myśli o zaczynaniu edukacji na kierunku ekonomicznym z profilem Analityk IT, a dopiero później myśleć o podjęciu studiów podyplomowych np. z inżynierii oprogramowania?

 4. Piotrze, w zależności od tematu. Ogólnie o analizie na pewno BABOK Guide. O wymaganiach: Karl Wiegers. O warsztatach wymagań: „Warsztaty wymagań”. Ellen Gottesdiener. Analysis Patterns: Martin Fowler. W przygotowaniu wpis z listą.

  Dróg do pozycji analityka jest wiele. Najczęściej się podaje właśnie informatykę, kierunki biznesowe czy ekonomiczne. Można też zostać analitykiem w konkretnej branży po studiach dziedzinowych. Możliwości jest wiele.

 5. Cześć, potrzebuje porady na temat szkolenia połączonego z certyfikacją od podstaw – co sądzisz o Certyfikacja IQBBA ? Czy jest to naprawdę uznawany certyfikat na świecie? Znany? Czy może jesteś w stanie polecić coś innego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ