httpwww.freedigitalphotos.net_Man Looking Through Binoculars by stockimagesJedna z ciekawych konferencji w Trójmieście została odwołana z powodu małego zainteresowania. Patrząc na zestawienia wydarzeń z IT, w Gdańsku, Gdyni i Sopocie często widzę pustkę. Spotkania dla zainteresowanych analizą? Raz na pół roku. Może tu nie ma analityków? Gdzie zatem są?
Pierwszy pomysł na szukanie analityków to Golden Line. Wpisując „analityk biznesowy” (w cudzysłowie) otrzymuje się dziś (07.08.2013 r.) 1690 wyników. Czyli jednak 🙂 I to nie mało. Dalej patrzyłam po kolejnych miastach. Metoda nieidealna, ale zawsze jest jakimś przybliżeniem. Zakładamy, że:

 • % analityków zakładających konto na Golden Line w stosunku do wszystkich analityków utrzymuje się na podobnym poziomie i nie jest zależny od miasta (w ten sposób, liczba jest zaniżona, ale proporcje mogą być przybliżone do rzeczywistych),
 • osoba, która na swoim profilu zapisała frazę „analityk biznesowy” rzeczywiście jest analitykiem biznesowym:)
 • osoba, która na swoim profilu posiada nazwę miasta, w tym mieście przebywa/pracuje (nie zawsze prawdziwe, ale odstępstw nie ma aż tak wiele).

Analitycy w miastach

Sprawdziłam liczbę analityków biznesowych w 39 największych miastach Polski (miasta od 100 000 mieszkańców).
Screenshot - 2013-08-06 , 16_36_00Jak widać przoduje Warszawa. Mieszkańcy innych miast mogą jedynie pomarzyć o takiej frekwencji na spotkaniach branżowych, ale z drugiej strony, mają też mniejszą konkurencję.
Screenshot - 2013-08-06 , 16_37_07Jak się takie liczby przekładają na spotkania o tematyce analitycznej? Ze zdziwieniem na PAM Summit usłyszałam, że krakowiakom też brakuje większej liczby spotkań o charakterze analitycznym. Wrocławska firma organizująca wykłady analityczne, również twierdziła, że warto planować je tylko w Warszawie, ponieważ zainteresowanie jest dużo większe. Cóż. Pozostaje nam jeździć do Warszawy lub przyczynić się do rozwoju tych niewielkich lokalnych społeczności 🙂 Korzystnym faktem jest to, że na spotkaniach (np. IIBA) można spotkać często osoby o innej profesji (kierownicy projektów, przedsiębiorcy, specjaliści IT), zainteresowane poruszanymi tematami. Możliwości skorzystania z takich atrakcji mogą też przyciągnąć osoby, które dzięki nim odkryją w sobie nową pasję 😉

Warszawa 1042
Kraków 117
Wrocław 116
Poznań 76
Trójmiasto 71
Łódź 52
Pozostałe 42
Katowice 39
Szczecin 17
Gliwice 14
Białystok 10
Olsztyn 10
Kielce 8
Toruń 7
Tychy 6
Bydgoszcz 5
Radom 5
Ruda Śląska 5
Opole 5
Zielona Góra 5
Chorzów 5
Rzeszów 4
Bielsko-Biała 4
Koszalin 4
Częstochowa 3
Sosnowiec 3
Płock 3
Kalisz 3
Bytom 2
Rybnik 2
Dąbrowa Górnicza 2
Elbląg 2
Wałbrzych 1
Zabrze 0
Gorzów Wielkopolski 0
Włocławek 0
Tarnów 0
Legnica 0

Analitycy w województwach

Screenshot - 2013-08-06 , 16_38_29
Bez zaskoczenia – mazowieckie na prowadzeniu. Prawdziwe zagłębie analityków 😉
Screenshot - 2013-08-06 , 16_38_47
Trójmiasta niestety nie zasilą sąsiednie miasta, ale Śląsk, mimo rozdrobnienia, jako województwo zbiera już niemałą liczbę analityków.

Analitycy a reszta IT

Dla porównania, jak popularny jest zawód analityka biznesowego na tle innych ról w zespole projektowym (najbardziej rozróżniane przeze mnie) wg liczby wyników wyszukiwania na Golden Line, poniżej przedstawiam zestawienie.

Screenshot - 2013-08-07 , 12_25_11
Kierownicy projektów niestety pojawiają się ze wszystkich branż, zaawansowane wyszukiwanie jest możliwe po otrzymaniu dostępu do zaawansowanej wyszukiwarki. Czekamy na dostępy 🙂
Miejmy nadzieję, że popularność zawodu analityka biznesowego będzie rosnąć, dla dobra naszych projektów 😉 Ja widzę nieco zmianę świadomości. Coraz więcej osób wie, kim jest analityk biznesowy, coraz częściej osoby o takich kwalifikacjach są poszukiwane do pracy, rozwijają się programy certyfikacyjne, tworzą się kierunki studiów podyplomowych. Oby tak dalej:)

6 thoughts to “Gdzie się podziali analitycy biznesowi w Polsce?

 • Radek

  Mam wrażenie, że dane nie są poprawne. Jak to możliwe, że mamy prawie tyle samo PM i programistów? W oparciu o złe dane nie wyciągniemy poprawnych wniosków.

  Odpowiedz
  • Tomasz Tomaszewski

   Artykuł to raczej ciekawostka. Trudno na podstawie jednego serwisu na którym zarejestrowana jest tylko pewna konkretne grupa osób wyciągnąć szczegółowe wnioski. Mogą natomiast pokazać pewien trend.

   Odpowiedz
  • Hania Wesołowska

   usterka poprawiona 🙂

   Odpowiedz
 • Bartek

  A występowanie frazy „project manager” zostało jakoś zawężone do IT? Pytam, ponieważ nie tylko firmy IT zatrudniają PM-ów 🙂

  Odpowiedz
 • Hania Wesołowska

  Rzeczywiście, wyniki biorą pod uwagę też kierowników projektów z innych branż. Czekam na dostępy do zaawansowanej wyszukiwarki GL:)

  Odpowiedz
 • bartek

  cześć,
  Ciekaw jestem jak te dane wyglądają na dzień dzisiejszy. A przede wszystkim co z moim Lublinem (Lubelska Wyżyna IT) – ostatnio przybyło tutaj sporo firm http://lwit.lublin.eu/firmy/ a tym samym ofert pracy.
  Nie jestem informatykiem/programistą a absolwentem ekonomii (doświadczenie w księgowości i handlu) i właśnie praca na styku IT i biznesu bardzo by mi odpowiadała. Wysłałem kilka CV (Trzymajcie kciuki Plizzz!), podzwoniłem po HR-ach, zacząłem szukać i trafiłem tutaj… 🙂
  Dzięki za stronę/bloga, znalazłem wiele cennych informacji, kilka odpowiedzi ale też i pytań coraz więcej….
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *