Często w ogłoszeniach o pracę na stanowisko analityka pojawia się wymaganie „analitycznego myślenia” czy „analitycznych zdolności”. Dla formalności deklarujesz, że takim się odznaczasz? Ale co to tak właściwie znaczy? Masz to? W jakim stopniu? A może przed przeczytaniem, spróbujesz odpowiedzieć w komentarzu? ;)

Analityczne myślenie nie jest jakimś enigmatycznym określeniem, ale zestawem konkretnych umiejętności, których istnienie można stwierdzić. W BABOK Analityczne myślenie i rozwiązywanie problemów jest jedną z kompetencji leżących u podstaw pracy analityka biznesowego. Składają się na nią:

 • Kreatywne myślenie,
 • Podejmowanie decyzji,
 • Uczenie się,
 • Rozwiązywanie problemów,
 • Myślenie systemowe,
 • Myślenie koncepcyjne i
 • Myślenie wizualne.

Było jedno hasło, teraz jest 7. Widzimy w każdym razie, że trzeba dużo myśleć… Może będzie łatwiej, kiedy każde z nich przybliżmy dokładniej?

Kreatywne myślenie

Zaznacz sobie plusa, jeśli łatwo wpadasz na dobre pomysły, znajdujesz rozwiązania problemów i potrafisz dostrzec rozwiązania alternatywne. Udziałowcy w Twoich projektach akceptują nowe podejścia rekomendowane przez Ciebie.

Po czym poznać?

 • Tworzysz i produktywnie rozważasz nowe pomysły.
 • Wykorzystanie Twoich pomysłów rozwiązuje problem.
 • Udziałowcy akceptują podsunięte przez Ciebie nowej podejścia.

KursAdeptówAnalizyReklamaPozioma

Podejmowanie decyzji

Czy mając do podjęcia decyzję zastanawiasz się, jakie czynniki są istotne? Czy określasz kryteria decyzji („to będzie korzystne, jeśli będę miał 5 dni, koszt wyniesie nie więcej niż 1000 zł lub jeśli uda się przełożyć spotkanie z prezesem”)? Jeśli podejmowanie decyzji nie sprawia Ci wielkich trudności i potrafisz nawet pomagać innym podczas tego zadania (zwracasz uwagę na najważniejsze kwestie, ważysz argumenty, zadajesz pomocnicze pytania), postaw sobie plusa.

Po czym poznać?

 • Ludzie, z którymi dyskutujesz, mają pewność, że decyzja jest słuszna.
 • Jeśli coś zmienia Twoją decyzję, to nowe fakty, które się pojawiły i nie były wcześniej przeoczone.
 • Twoje decyzje pomagają w rozwiązaniu problemu.
 • Efektywnie oceniasz wpływ niepewności i nowych informacji na decyzję.

Uczenie się

Czujesz, że łatwo przyswajasz nowe zagadnienia? Potrafisz je zastosować i wykorzystać w praktyce? Zanotuj na swoim koncie plusa.

Po czym poznać?

 • Udziałowcy potwierdzają, że Twoje modele analityczne efektywnie i kompletnie opisują dziedzinę.
 • Identyfikujesz powiązane kwestie i problemy z różnych obszarów dziedziny.
 • Szybko przyswajasz nowe informacje z nowej dziedziny.

Rozwiązywanie problemów

Czy pojawiające się problemy potrafisz efektywnie i skutecznie rozwiązać? Potrafisz skupić się tych najbardziej istotnych, które mają największe implikacje? Plusik.

Po czym poznać?

 • Udziałowcy są przekonani, że wybrane rozwiązanie jest właściwe.
 • Wybrane rozwiązanie spełnia cele i rozwiązuje problemy.
 • Wybrane rozwiązanie nie opiera się na niepotwierdzonych założeniach, polityce organizacji, ani żadnych przesłankach powodujących dokonanie nieoptymalnego wyboru.

Myślenie systemowe

Brzmi nie mniej zagadkowo niż myślenie analityczne. Chodzi tu o zrozumienie działania części składowych i ich wpływu na całość (np. wpływ ludzi, procesów, technologii na całą organizację). Notujesz plusa?

Po czym poznać?

 • Zrozumienie jak system reaguje na zewnętrzne naciski i zmiany.
 • Rozpoznanie sposobów na wzmacnianie i wygaszanie sprzężenia zwrotnego (mechanizmu powodującego wpływ efektów działania np. organizacji na działanie tej organizacji).

 

Myślenie koncepcyjne

Tutaj zderzamy się z jednym z większych wyzwań w pracy analityka. Zajmując się przeróżnymi nowymi zagadnieniami stawiani jesteśmy w sytuacji, że albo wchodzimy w nowe tematy albo w ogóle przetrzeć innym szlaki. Myślenie koncepcyjne polega na tym, że potrafisz wychwytywać z nowej dziedziny najważniejsze pojęcia, znajdujesz powiązania między nimi, rozeznajesz, które są istotne.

Po czym poznać?

 • Łączysz ze sobą informacje podawane niezależnie
 • Twoje zrozumienie zagadnień potwierdza się u interesariuszy
 • Tworzysz pojęcia na podstawie tego, co wiesz i w warunkach niepewności pozostałych informacji

 

Myślenie wizualne

Często najłatwiejszym sposobem, żeby zrozumieć skomplikowane zagadnienie lub podzielić się nim z innymi jest narysowanie go. Obraz niczym tysiące słów potrafi zbudować zrozumienie. Myślisz wizualnie, jeśli potrafisz tworzyć obrazy, modele, schematy, które stają się zrozumiale dla innych.

Po czym poznać?

 • Interesariusze rozumieją idee, które przedstawiasz wizualnie.
 • Za pomocą wizualnych reprezentacji znajdujesz schematy, porównujesz elementy.
 • Zwiększa się efektywność pracy, ponieważ osoby lepiej zapamiętują, co było omawiane.
 • Zwiększa się zaangażowanie słuchaczy.
 • Interesariusze zwracają uwagę na krytyczne informacje, które mogliby przeoczyć w tekście.

 

Teraz będziesz już wiedział, czego od Ciebie oczekują. Może zagniesz samego pracodawcę, wymieniając na rozmowie swoje atuty? A jeśli czegoś jeszcze brakuje, nie przejmuj się – rzuć sobie wyzwanie i wyznacz cele w rozwoju.

 

Źródła:

 1. International Institute of Business Analyst IIBA, A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge® (BABOK® Guide), Version 3.0, 2015.
Hania Tomaszewska
8 lat temu odkryłam, że analiza biznesowa to genialna rzecz. Od tamtej chwili zbieram doświadczenia w różnych firmach, branżach i projektach. Pracuję na etacie, prowadzę bloga, tworzę kursy, prowadzę szkolenia i konsultacje. Pomagam analitykom doskonalić warsztat pracy i rozwijać się, managerom układać procesy i rozwijać pracowników oraz przedsiębiorcom, aby rozwiązania IT wspierały ich działalność.

8 KOMENTARZE

 1. Zgodnie z sugestią, przed przeczytaniem wpisu i krótko – analityczne myślenie, to nieodparta chęć poznania związków skutek-przyczyna i próby odwzorowania działania mechanizmów na podstawie poznanych związków przyczyna-skutek. Teraz zobaczę jak się to ma do wpisu ;)

 2. Analityczne myślenie – to w mojej opinii technika poznawcza, polegająca na rozłożeniu złożonego problemu na mniejsze i zrozumieniu każdego z osobna, przed przystąpieniem do interpretacji całości.
  Takie podejście nie tylko oferuje nam możliwość lepszego/dokładniejszego zrozumienia problemu. Minimalizuje również prawdopodobieństwo, że kierując się jedynie intuicją, wyciągniemy niewłaściwe wnioski, wynikające z interpretacji problemu na zbyt wysokim poziomie abstrakcji. No to czytamy…

 3. Dla mnie myślenie analityczne, to przede wszystkim… myślenie w ogóle.

  Większość ludzi przez większość czasu działa w oparciu o różne automatyzmy. Własne lub nabyte z otoczenia lub w toku edukacji, ale jednak automatyzmy. Widzę A, robię B. Słysze C, mówię D, itd.
  Żebyśmy mieli jasność – nie ma w tym nic złego. Ba, niektórzy wręcz twierdzą, że dzięki temu nasze mózgi radzą sobie z ogarnianiem rzeczywistości bez eksplodowania. Ale od analityka oczekuje się więcej.

  Myślenie analityczne to gdy z jednej strony zdajesz sobie sprawę z takich automatyzmów (znasz, rozumiesz i potrafisz zdefiniować), ale jednocześnie powstrzymujesz się przed ich natychmiastowym wykorzystaniem i zawsze zadasz pytania: po co? czy na pewno? czy można inaczej? itp.

  Upraszczając można by uznać analityczne myślenie za umiejętności kwestionowania zastanego stanu rzeczy, ale to coś więcej. Bo nie tyle chodzi o samo kwestionowanie, co o drążenie do poznania prawdziwych przyczyn zjawisk będących przedmiotem analizy.
  Jeśli tak masz to myślisz analitycznie. Jeśli uważasz, że to „czepianie się”, „filozofowanie” lub wręcz „starta czasu” – poszukaj innego ogłoszenia. ;)

  • Coś w tym jest :) Zgadzam się, że trzeba kwestionować. Z czasem wchodzi w nawyk też takie podejście. A im więcej odkrywasz niezgodności w ciągu lat doświadczenia, tym bardziej jesteś przekonany, że trzeba uważać zanim coś przyjmiesz na wiarę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ