Tempo, w jakim pracujemy, nie sprzyja długim, dogłębnym rozważaniom na temat sensu. A sens właśnie jest zasadniczym elementem pracy analityka i kryterium oceny jej skuteczności. Zakończenie zadania jak najszybciej jest niekiedy tak kuszące, że możemy zrobić to pochopnie. Możemy nie zauważyć, że nie dotarliśmy jeszcze do przyczyny źródłowej i nie odpowiedzieliśmy na nią. Czyli nie rozwiązaliśmy problemu.
Mamy z tej sytuacji jak zwykle jakieś wyjście – zapewnić sobie przestrzeń i spokój do takich rozważań lub nauczyć się myśleć o sensie szybciej. Co może w tym pomóc? Na pewno przyda się sprawdzony sposób, który będziemy mogli sprawnie wcielić w życie. Procedura? Pytania kontrolne? Wyjaśnianie kwestii żółtej kaczuszce na biurku albo drugiej osobie? Weryfikacja przez kogoś innego? Do docierania do źródeł problemów służy też kilka narzędzi, np. diagram Ishikawy (zwany też rybimi ośćmi), 5 x Dlaczego (Five Whys).

Warto przed ostatecznym kliknięciem przycisku „Zapisz” czy „Wyślij” przynajmniej wstrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i szczerze odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki tak naprawdę był problem? Czy chciałem szybko zamknąć sprawę czy rzeczywiście rozwiązałem problem?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *