Brnę przez pełne skrótów dokumenty, prezentacje, interfejsy i zastanawiam się.

Czy to miejsca było szkoda? W Wordzie przejść do nowej linii wszakże nieprosta sprawa. W prezentacji nie wypada zbyt długim tekstem zaburzać wizualnych doznań. Nazwy przycisków w interfejsie mają po 3 znaki, bo użytkownicy przeszkoleni.

Czasu szkoda? Każdy, kto zapisze skrót oszczędzi 4,97 sekundy! Skrót powtórzy 129 osób 59 razy, co daje 11 godzin oszczędności!

Z tym, że po drugiej stronie czai się:
– szukanie rozwinięcia skrótu (analitycy, programiści, testerzy, kierownicy, użytkownicy): 4 razy po 2 minuty (uśrednione dla pierwszych szukań i kolejnych) dla 122 osób (7 osób pamięta wszystkie skróty raz na zawsze, a 2/3 pamięta mniej więcej, ale chce sprawdzić jak było dokładnie) + 30 sekund 1 innej zapytanej osoby w połowie przypadków, kiedy nie radzisz sobie sam
– poprawki wynikające z niezrozumienia skrótu (bo nie chciało się szukać co to znaczy): 124 * 3 min.

W miarę realne?

4*2*122 + 0,5*122*1,5 + 124*3 = 976 + 91,5 + 372 = 1439,5 = 24 h

Też mi oszczędność.

A co jest bezcenne? Możliwość czytania i rozumienia. Czytania nieprzerywanego 5 razy szukaniem wyjaśnienia skrótu.

Nie przesadzaj z oszczędnością :)

Hania Tomaszewska
8 lat temu odkryłam, że analiza biznesowa to genialna rzecz. Od tamtej chwili zbieram doświadczenia w różnych firmach, branżach i projektach. Pracuję na etacie, prowadzę bloga, tworzę kursy, prowadzę szkolenia i konsultacje. Pomagam analitykom doskonalić warsztat pracy i rozwijać się, managerom układać procesy i rozwijać pracowników oraz przedsiębiorcom, aby rozwiązania IT wspierały ich działalność.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ