W ramach oczekiwania na pełny Raport Zarobków i Kompetencji Analityków Biznesowych 2016, nieco o Młodszych Analitykach i Stażystach w analizie. W badaniu wzięło udział 74 Stażystów, Praktykantów czy Młodszych Analityków (reszta z 382 osób jest bardziej doświadczona). Najmłodszy ma 22 lata i pracuje na bezpłatnym stażu (ale tylko on jeden, reszta zgarnia kasę :). Najstarszy ma 36 lat.

Najczęściej Młodsi Analitycy zarabiają 3150 zł netto. Najlepiej zarabiający ma aż 8300 zł netto, ale tylko on jeden :) Zazwyczaj Młodsi Analitycy mają już kilka lat doświadczenia na innym stanowisku i do 3 lat doświadczenia jako analityk – potem takie zjawisko w przyrodzie jak Młodszy Analityk zanika i pojawia się specjalista – Analityk Biznesowy.

MłodsiStaż

Pyt. Czy muszę mieć wcześniejsze doświadczenie w innej roli czy mogę zacząć jako analityk?
Odp. Generalnie możesz zacząć jako analityk. Jednak większość Młodszych Analityków ma już średnio kilka lat doświadczenia na innym stanowisku. Jeśli masz więcej niż 3 lata doświadczenia jako analityk – zareklamuj pracodawcy, że czas już zmienić nazwę stanowiska na Specjalistę :)

MłodsiWiek

Pyt. Jestem po 30-tce. Czy mogę się jeszcze przekwalifikować?
Odp. Zdarzają się starsze osoby, które zaczynają po 30-tce jako Młodsi Analitycy. Proszę bardzo :) Najwięcej Młodszych Analityków (jak nazwa wskazuje) spotkasz zaraz po studiach albo jeszcze na studiach pracujących na część etatu.

Zarobki Młodszych Analityków Biznesowych - Analiza IT
Pyt. Zarabiam 3500 zł netto. Czy to dużo?
Odp. Jeśli nie jesteś z Warszawy, to całkiem nieźle. Zarabiasz więcej niż połowa Stażystów i Młodszych Analityków. Ba – prawie tyle co 25% najlepiej zarabiających. Jeśli natomiast jesteś z Warszawy – zarabiasz 500 zł mniej niż połowa stażystów i młodszych analityków – nieco więcej niż 25% najgorzej zarabiających.

Pyt. Dołóżmy do tego fakt, że mam 2 lata doświadczenia jako analityk i 3 lata doświadczenia w pracy w ogólne.
Odp. Patrząc na kolejne wykresy wynika, że jesteś jednym z bardziej doświadczonych w analizie młodszych analityków. 

Pyt. Mam 25 lat, czy to coś podpowiada?
Odp. To znaczy, że młodszych analityków w Twoim wieku jest najwięcej.

Pyt. Czy jeśli jestem po 30-tce i przekwalifikuję się na analityka to będę zarabiał tyle, co młodsi koledzy czy nieco więcej?
Odp. W większości przypadków od „nieco więcej” do sporo więcej. Różnica między średnimi to 1860 zł. Ale zobacz cały artykuł: Czy warto przekwalifikować się na analityka?

Ale na szczegółowe wnioski poczekajmy jeszcze aż prześlę Ci cały raport z badania.

10 KOMENTARZE

  1. Ciekawi mnie ujęcie geograficzne. Osobiście znam tylko realia warszawskie, a tu 3,5 k na rękę to jest dużo tylko wtedy jeśli wciąż mieszkasz z mamusią.

    • Będzie na pewno w gotowym pełnym raporcie. Warszawski rynek faktycznie jest wyraźnie inny niż reszta Polski. W mniejszych miastach z kolei taka kwota na start to jakby złapał Pana Boga za nogi :)

  2. Jestem ciekaw ilu w badaniu było analityków IT? Patrząc po zarobkach to chyba niewielu, albo mamy jakiś zepsuty rynek…

  3. Ja mam pytanie innego typu ? Jak wyglada przekwalifikowanie sie juz osób starszych ?
    Chodzi mi o to, ze dorosła osoba z 10 letnim stażem powiedzmy wiek 35 lat aplikuje na stanowisko młodszego analityka ? Nie jest ona z góry przez firme omijana ? Jak tu bywa z wynagrodzeniem, dostaje pieniadze na start ja osoba po studiach ?

  4. Jak generalnie ma się to do realiów Warszawy? Zamierzam iść w tym kierunku i jednocześnie szukać miejscówki w Warszawie. Na co dzień sieci dla klientów zagranicznych, ale czas na coś ciekawszego. Dzięki za odpowiedzi :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ