Zapraszam Cię na szkolenie z Analizy Biznesowej na podstawie BABOK Guide!

Termin: 14 – 16 października 2016 r.

Miejsce: Gdańsk

Godziny: 9-17

Dodatkowe atrakcje: po 2-gim dniu szkolenia integracja dla chętnych połączona ze zwiedzaniem Gdańska. Zdjęcie z Neptunem – gratis ;)

Kto będzie Cię szkolił?

Cześć! Nazywam się Hania Wesołowska. Jestem autorką tego bloga. Analizę biznesową odkryłam 6.5 roku temu. Od tej pory pracowałam w projektach dla organizacji publicznych, klientów zamawiających oprogramowanie z różnych branż, brałam udział w rozwijaniu produktu i poznałam pracę w wielkim międzynarodowym projekcie. Byłam jedynym z 50 analityków, jedynym analitykiem, liderem zespołu. W międzyczasie uczyłam też innych. Prowadziłam zajęcia na Politechnice Gdańskiej, studiach podyplomowych na WSB, konferencjach, spotkaniach branżowych i szkoleniach. Ćwiczyłam techniki analityczne bezpośrednio z 365 osobami. Teraz zapraszam Ciebie na 3-dniowe szkolenie w Gdańsku!

Agenda szkolenia

Dzień I - IIBA, BABOK Guide, Podstawowe pojęcia, Pozyskiwanie wymagań

IIBA. Kto kryje się pod tym skrótem, co zawdzięczasz IIBA i z jakie stworzone przez IIBA materiały jeszcze Ci się przydadzą w karierze analityka

BABOK Guide v. 3. Czym jest, jak uporządkowano w nim wiedzę, co tam znajdziesz, a czego nie, jak go czytać, porównanie z poprzednimi wersjami

Certyfikacja. Jak wygląda ścieżka certyfikacji, czy spełniasz wymagania na poszczególne poziomy, ilu spotkasz w Polsce certyfikowanych analityków, jak złożyć zgłoszenie do egzaminu, alternatywy – inne certyfikaty

Podstawowe pojęcia. Definicje, które musisz znać, żeby rozumieć kolejne 3 dni szkolenia i pracę analityka; mówisz „proste”? sprawdzimy ;)

Pozyskiwanie wymagań. Jak wydobyć potrzebę od klienta, który nie wie, czego chce? Lub od wielu, kiedy każdy chce czegoś innego? Lub gdy klient zbyt dobrze wie, czego chce, ale niekoniecznie tego potrzebuje? Zobaczymy jak z tym zadaniem radzisz sobie dziś, jakie masz możliwości (przegląd technik z BABOK Guide, spoza BABOK Guide i Agilowych) i przećwiczymy w grupie najprzydatniejsze techniki.

Dzień II - Specyfikowanie, analiza i modelowanie wymagań, Zarządzanie wymaganiami

Specyfikowanie wymagań. Jak zapisywać wymagania – różne sposoby, ich plusy i minusy. Czy używasz ich właściwie? Specyfikacja wymagań – jak powinna wyglądać? Jak wyglądają Twoje? 

Modelowanie wymagań. Jakie znasz języki modelowania systemów, procesów, organizacji? Uzupełnimy Twoją wiedzę o przydatne języki, przećwiczymy najprzydatniejsze diagramy, sprawimy, żeby stanowiły jeden model a nie wyrwane z kontekstu obrazki. Sprawdzimy, czy popełniasz najczęściej spotykane błędy. Przećwiczymy modelowanie w narzędziu CASE (Visual Paradigm). 

Analiza wymagań i podejście do rozwiązania. Jak zapewnić spójność, kompletność, jednoznaczność, itd.? Jak weryfikować i walidować wymagania? Jak określać kompletny zakres? Jak wybierać najkorzystniejsze podejście do rozwiązania – tworzyć samemu czy szukać gotowego produktu?

Komunikowanie wymagań. Czy wszystko, co masz w głowie musisz przekazywać innym? Czego i w jakiej formie potrzebuje od Ciebie klient, kierownik, architekt, programista, projektant, tester?

Zarządzanie wymaganiami. Jak nie zginąć wśród tylu żyjących wciąż wymagań? W jakiej formie i gdzie przechowywać wymagania? Jak korzystać ponownie z raz wykonanej pracy?

Zarządzanie zmianami. Nie ma niczego pewniejszego niż zmiana? Jak wygląda zgłoszenie zmiany, z którego wiesz, co i dlaczego ma zostać zmienione? Jak ocenić jak zmiana wpłynie na rozwiązanie i ile będzie z tym pracy? Jak zaplanować proces zgłaszania, analizy i wprowadzania zmian? 

Dzień III - Planowanie i monitorowanie analizy, Analiza strategii, Ocena rozwiązania

Planowanie analizy. Planujesz jakie podejście, czynności i produkty zastosujesz podczas analizy? Czy biegasz z pustą taczką, bo nie masz czasu jej załadować? Przedstawię różne podejścia do analizy, typowe czynności, produkty (dokumenty, modele), abyś przed kolejnymi analizami wybierał najskuteczniejszy sposób działania dla danego projektu.

Monitorowanie analizy. Mógłbyś wykonywać analizę efektywniej? A czy śledzisz w ogóle jak sprawnie Ci to wychodzi? Omówimy sposoby śledzenia postępu, oceny i pomysły na usprawnienia.

Analiza strategii. Skąd się biorą projekty? I ten często nieuchwytny cel biznesowy? Nauczysz się analizować organizację. Dowiesz się czego szukać, na co zwracać uwagę, aby Twoja analiza zawsze miała ręce i nogi – wynikała z wyższego celu zgodnego ze strategią firmy. Nauczysz się analizować stan obecny organizacji, stan docelowy, ryzyko i definiować strategie zmiany. Czyli przed Tobą prawdziwa analiza biznesowa, zanim projekt trafi na warsztat IT.

Ocena rozwiązania. Zrobić, wdrożyć, zapomnieć? Dopiero teraz zaczyna się zabawa. Poczujesz się odpowiedzialny za efektywność wykorzystywanego rozwiązania – nauczysz się ją mierzyć, oceniać, identyfikować ograniczenia rozwiązania i samej organizacji je stosującej (może to nie kiepski młotek tylko kiepski majster?). Wydasz rekomendacje jak zwiększyć korzyści osiągane z rozwiązania.

Techniki, pojęcia i języki modelowania, o których dowiesz się więcej na szkoleniu

Kryteria akceptacji i oceny, Zarządzanie backlogiem, Karta zrównoważonych wyników (Balanced Scorecard), Analiza porównawcza (Benchmarking) i analiza rynku, Burza mózgów (Brainstorming), Analiza możliwości biznesu, Uzasadnienie biznesowe (Business Case), Business Model Canvas, Analiza reguł biznesowych (Business Rules Analysis), Gry współpracy (Collaborative Games), Modelowanie pojęć (Concept Modelling), Słownik danych (Data Dictionary), Diagramy przepływu danych (Data Flow Diagrams), Wydobywanie danych (Data mining), Modelowanie danych (Data Modelling), Analiza decyzji (Decision Analysis), Modelowanie decyzji (Decision Modelling), Analiza dokumentów, Szacowanie (Estimation), Analiza finansowa, Grupy focusowe (Focus Groups), Dekompozycja funkcjonalna, Glosariusz (Glossary), Analiza interfejsu, Wywiady, Śledzenie elementów, Nauka z doświadczeń (Lessons Learned), Metryki i kluczowe wskaźniki wydajności (KPIs) (Metrics and Key Performance Indicators), Mapy myśli (Mind Mapping), Analiza wymagań niefunkcjonalnych (Non-functional Requirements Analysis), Obserwacje, Modelowanie Organizacji, Przypisywanie priorytetów (Prioritization), Analiza procesów, Modelowanie procesów, Prototypowanie i makiety, Przeglądy (Rewievs), Analiza ryzyka i zarządzanie ryzykiem, Macierz ról i uprawnień (Roles and Permissions Matrix), RACI, Analiza przyczyn (Root Cause Analysis), Modelowanie zakresu (Scope Modeling), Diagramy sekwencji UML (Sequence Diagrams), Lista, mapa interesariuszy lub person (Stakeholder List, Map or Personas), Modelowanie stanów UML (State Modelling), Ankiety i kwestionariusze, Analiza SWOT (SWOT Analysis), Przypadki użycia i scenariusze (Use Cases and Scenarios), Historyjki użytkowników (User Stories), Ocena dostawcy, Warsztaty

Zmiana, potrzeba, rozwiązanie, interesariusz, wartość, kontekst, wymaganie, wymagania biznesowe, wymagania interesariuszy, wymagania rozwiązania, wymagania funkcjonalne, wymagania niefunkcjonalne, wymagania jakościowe, wymagania przejścia

BMM, BPMN, SBVR, UML, SysML

Visual Paradigm

Co wyniesiesz ze szkolenia?

Szablony formatów wymagań, specyfikacji, żądania i analizy zmian z przykładami, model w Visual Paradigm

Lista ToDo, abyś po szkoleniu mógł się rozwijać i podnieść analizę własną i Twojego zespołu na wyższy poziom

Nowe znajomości, wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami, integracja i zwiedzanie Gdańska

Materiały szkoleniowe z teorią, przykładami, zadaniami, odnośnikami do wartościowych książek, podstawowych źródeł wiedzy każdego analityka na kluczowe tematy

Informacje z rynku. Jak wypadasz na tle wiedzy, umiejętności i zarobków innych analityków? Czy jesteś analitykiem, jakich kochają kierownicy, programiści i testerzy?

Niespodzianki :) Nie pytaj – nie zdradzę.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Do kogo skierowane jest szkolenie - wymagana wiedza i doświaczenie?

Szkolenie przedstawia w zarysie wszsytkie obszary pracy analityków. Skorzystają z niego:

Początkujący. Osoby chcące znaleść pracę jako analityk lub stawiające swoje pierwsze kroki poznają podstawy zawodu. Dowiedzą się o zakresie odpowiedzialności analityka, wykonywanych zadaniach, tworzonych produktach. Będzie to bardzo dużo wiedzy jak na raz, jednak materiały szkoleniowe, odnośniki do literatury i zasobów w Internecie pozostaną jako plan do późniejszego zgłębiania wiedzy w swoim tempie. Zaświadczenie ukończenia szkolenia będzie mocnym argumentem przy szukaniu, zmianie pracy lub negocjowaniu podwyżki.

Średniozaawansowani. Te osoby uporządkują wiedzę o praktykach, które częściowo już wykonują. Dowiedzą się czy robią to dobrze i co mogą jeszcze udoskonalić. Poznają też nowe techniki, sposoby pracy. Poznawaną wiedzę odniosą do swoich doświadczeń i dowiedzą się przez dyskusje jak wygląda to u innych.

Zaawansowani. Osoby z wieloletnim doświadczeniem (nawet 15 lat) mówią, że szkolenie pomogło im poukładać wiedzę, pokazało wiele aspektów, którymi nie zajmowali się w dotychczasowej pracy. Wskazówki, ćwiczenia i wymiana doświadczeń zainspirowały ich do wdrażania zmian i usprawnień.

Czy szkolenie przygotowuje do egzaminu certyfikacyjnego?

Szkolenie omawia zakres BABOK Guide v. 3, którego znajomość jest wymagana na egzaminie. Podane zostaną także kryteria podejścia do egzaminu, wymagania co do wiedzy sprawdzanej na egzaminie i sposób zapisywania na egzamin. Nie będą omawiane pytania egzaminacyjne.

Do tej pory, choć od kwietnia 2015 r. obowiązuje BABOK Guide v. 3, do końca września 2016 r. prowadzona była certyfikacja z BABOK Guide v. 2.

Czy na szkoleniu będzie jedynie teoria z BABOK Guide?

Nie. BABOK Guide będzie bazą wyjściową, ale omawiane tematy będą uzupełniane o dobre praktyki spoza tego standardu i własne przykłady.

Czy mogę otrzymać książkę BABOK Guide v.3?

Zakup książki jest możliwy, ale dodatkowo płatny. Zamówienie potwierdzam po upewnieniu się o dostępności książki i możliwości dostarczenia jej do daty szkolenia. Odbiór pierwszego dnia szkolenia.

Co dokładnie wchodzi w cenę szkolenia?

Cena szkolenia pokrywa:

  • udział w szkoleniu – 3 dni od 9:00 do 17:00 z godzinną przerwą na obiad
  • materiały szkoleniowe
  • obiad, kawę, przekąski
  • wsparcie poszkoleniowe do 4 godzin przez 30 dni po szkoleniu

 

Cena szkolenia nie pokrywa:

  • noclegu
  • kosztów integracji

Czy możliwy jest inny termin szkolenia?

To szkolenie odbędzie się w podanym terminie (jeśli zgłosi się minimalna liczba uczestników) i nie ma możliwości jego zmiany. Możliwe jest ustalenie terminu innego szkolenia, jednak w grę wchodzą jedynie szkolenia 2-dniowe weekendowe.

Czy szkolenie może opłacić firma?

Tak. Proszę o przesłanie danych firmy do wystawienia faktury.

Kiedy i jak zapłacić?

Jeśli płaci za Ciebie firma, na życzenie wystawiamy fakturę proformę po potwierdzeniu, że szkolenie się odbędzie (zapisze się minimalna liczba osób). Fakturę wystawiamy po szkoleniu z 14-dniowym terminem płatności.

Jeśli płacisz indywidualnie, po potwierdzeniu, że szkolenie się odbędzie (zapisze się minimalna liczba osób), skontaktuję się z Tobą przesyłając dane do przelewu. Jeśli przelew nie zostanie wykonany do 3 października, tracisz rezerwację miejsca na szkoleniu.

Mam inne pytanie!

Napisz do mnie: hwesolowska[malpa]analizait.pl

Co o podobnych szkoleniach sądzą uczestnicy?

„Rozbudowane ćwiczenia i przykłady praktycznego zastosowania wiedzy. Pojawiały się również informacje praktyczne spoza standardu BABOK.”

„Szybka ocena i komentarz nt. propozycji rozwiązan przygotowywanych przez grupy. Znajdowanie zawsze w wypowiedziach uczestników pozytywnego aspektu.”

„Duża wiedza trenera. Osoba prowadząca bardzo łatwo zjednała sobie grupę. Wyzwoliła w niej radość i chęć działania.”

Jak oceniasz wiedzę, przygotowanie i kontakt z uczestnikami w skali 1-6?

  • Średnie oceny uczestników podobnych szkoleń

Czy wziąłbyś udział w innym szkoleniu z tym trenerem?

Cena szkolenia

Cena szkolenia: 2 370 zł netto (2 915,10 zł brutto)

A w tym: udział w 3-dniowym szkoleniu, materiały szkoleniowe, szablony, wiedza z rynku, plan rozwoju po szkoleniu, lista książek, źródeł wiedzy, wsparcie poszkoleniowe do 4 godzin przez 30 dni po szkoleniu, obiad, kawa, przekąski, bezcenne znajomości i wymiana doświadczeń, zdjęcie z Neptunem :)

Jestem zainteresowany!

„Chcę być na tym szkoleniu! Jednak zanim się zapiszę, muszę załatwić finansowanie z firmy, urlop lub opiekunkę do dziecka” (cokolwiek, co sprawia, że jeszcze nie jesteś pewien na 100%).

Póki nie zapiszesz się na szkolenie, miejsce nie będzie dla Ciebie rezerwowane. Da mi to jednak informację, że pracujesz nad tym i żebym nie anulowała wydarzenia nie widząc początkowo zapisów.

Będę na szkoleniu!

„Zarezerwuj mi miejsce! Zapłaci moja firma lub ja sam.”

Oficjalny zapis na szkolenie ze zobowiązaniem do płatności. Nikt już nie zajmie Twojego miejsca :)

Spiesz się! W szkoleniu może wziąć udział tylko 10-15 osób!