Czym zajmuje się analityk? Próbowałam wyjaśnić to znajomym spoza branży i kolegom z IT. Zebrałam odpowiedzi dla różnych poziomów wtajemniczenia.

Level 0 (spoza branży)

Analogia do budownictwa

Zawsze łatwiej o zrozumienie przez analogię do czegoś, co już znamy. Budowanie domu jest ludziom bliższe niż IT.

Analityk jest w projekcie informatycznym jak architekt w projekcie budowlanym.

Musi najpierw dowiedzieć się od klienta, czego ten sobie życzy i przedstawić to w taki sposób, aby zespół wiedział, jak zrealizować zamówienie. Pyta, jakie klient chce okna, ile ich, czy zaokrąglone, jaki podział ścian. Musi wiedzieć, że w niektórych miejscach konieczna jest ściana nośna, a niedopuszczalna działowa, a na nieodpowiednim gruncie potrzebne są szersze fundamenty, mimo, że zamawiający życzy sobie inaczej lub wcale. Dalej przygotowuje projekt, którego wykonanie jest wyceniane. I mamy budowę!

Krótko na temat

Najczęściej próbuję krótko wyjaśnić:

Analityk dowiaduje się, czego potrzeba klientowi i przekazuje to zespołowi, który wykona oprogramowanie.

Jednak ta definicja ma kilka drażniących uproszczeń.

 • „dowiaduje się” – to może brzmieć jak „spisuje notatkę”, a to trochę bardziej skomplikowane.
 • „Czego potrzeba” – chciałoby się tu podkreślić, że to nie to samo, co „chce”, ale podkreślanie to wydłużanie, a miało być krótko.
 • „Przekazuje to zespołowi” – nie tylko przekazuje i zapomina, powinien uczestniczyć dalej i dbać o to, by to, co zostanie wytworzone, spełniało oczekiwania klienta; forma tych przekazywanych informacji jest kolejnym bardzo szerokim tematem – w wielu przypadkach jest to dokumentacja w formie specyfikacji wymagań na oprogramowanie
 • „Oprogramowanie” – dla ludzi spoza branży niekiedy nie jest to do końca jasne; dla ścisłości – przedmiotem projektu nie musi być zawsze oprogramowanie, może to być zmiana w procesach firmy, która zacznie inaczej wykonywać pewne zadania i w ten sposób zacznie działać lepiej.

KursAdeptówAnalizyReklamaPozioma

Level 1 (człowiek z IT, ale mało ciekawski)

Od pomysłu do projektu

Analityk działa w projekcie od momentu powstania pomysłu wprowadzenia oprogramowania do chwili wykonania projektu.

Oznacza to, że musi tak długo rozmawiać z klientem, aż dojdą do ustaleń takiej postaci, aby można to było przedstawić programistom. To konkretny proces i konkretne informacje do zebrania, nie luźne pogawędki, jak pewnie myśli wielu programistów.

Level 2 (człowiek z IT – taki bardziej ciekawski)

Analityk? Pewnie analizuje? Ale co? Ma on takie zadania:

 • pozyskuje wymagania,
 • analizuje wymagania,
 • specyfikuje wymagania,
 • projektuje rozwiązania,
 • jest obecny przy wytwarzaniu,
 • testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania.

A konkretnie?

Pozyskuje wymagania

Jakie? Cele biznesowe (po co robimy ten system?), wizja (co ma powstać? co to ma być?), procesy biznesowe (jak w rzeczywistości działa to, co mamy oprogramować?), wymagania funkcjonalne (co ma robić system?), wymagania niefunkcjonalne (jaki ma być system?).

Jak? Rozmawia z klientem. Ale nie tylko! Jest wiele rzeczy, których klient Ci nie powie, bo a) nie wie, że to ważne, b) myśli, że to oczywiste, c) zapomniał o tym. I jeszcze lepsze – powie Ci. Każdy co innego. Od prezesa po dział X, Y, Z i woźnego – każdy może mieć inne zdanie, inne potrzeby. I bądź tu mądry. Analityk wyciąga też wymagania z analizy poprzednich systemów, obecnego sposobu pracy. Czasem też przydają się burze mózgów, rozmowy z przyszłymi użytkownikami, podpatrywanie tychże podczas pracy, symulowanie punktów widzenia (wyobrażanie sobie, że jest się użytkownikiem), ankiety, eksperymenty, prototypy…

Analizuje wymagania

Jak? Sprawdza ich jednoznaczność (czy każdy zrozumie je tak samo), kompletność (czy są wszystkie potrzebne), spójność (czy nie przeczą sobie nawzajem).

Specyfikuje wymagania

Jak? Zapisuje je w specyfikacji wymagań. Ten dokument to nie tylko tekst. Jeśli tak jest, masz do czynienia raczej z powieścią (a to i tak pół biedy… częściej jest to nowela). Powinny się tam znaleźć także diagramy pomagające określić zakres projektu, procesy biznesowe, przypadki użycia.

Projektuje rozwiązania

Jak? Na podstawie specyfikacji wymagań można działać dalej i wyprodukować projekt systemu z  diagramami stanów, czynności, klas – wszystkim, co opisze jednoznacznie działanie i strukturę systemu. Czy wtrynia się tym samym w rozwiązanie zespołu? Nie musi. Można zrobić projekt niezależny od platformy. Analityk zapisze na pewnym poziomie abstrakcji, a IT dostosuje to do wybranej technologii.

Jest obecny przy wytwarzaniu

Rola analityka nie kończy się na przekazaniu dokumentacji. Jako osoba, która zna oczekiwania klienta, powinna wspierać zespół podczas tworzenia systemu – być dostępna do konsultacji, odpowiadać na wątpliwości.

Testuje czy oprogramowanie spełnia wymagania

Analityk może obejrzeć przygotowane oprogramowanie pod kątem potrzeb klienta i sprawdzić, czy zostały spełnione jego wymagania, czy klient będzie mógł przeprowadzić swoje rutynowe i nierutynowe czynności. Na tym kończy się bajeczka. No, chyba, że analityka zaangażuje się do szkolenia użytkowników. Mogą też przydarzyć się zmiany w systemie. Wtedy cała zabawa zaczyna się od początku – zbieranie wymagań, analiza…

Level 3 (analityk)

A Ty jak opowiadasz o swojej pracy innym?

Kim jest analityk?

Podoba mi się wyobrażenie analityka jako kogoś, kto stara się zrozumieć oczekiwania klienta, odkryć jego potrzeby i dbać o nie we własnej firmie, która przygotowuje oprogramowanie. Analityk powinien rozmawiać z klientem jego językiem, a później odwrócić się do programistów i przetłumaczyć to na ichniejsze :)

I jak? Ciekawość zaspokojona?

Na pytania co oznacza analityczne myślenie, czy by zostać analitykiem wystarczy ładny uśmiech albo umiejętność formatowania tekstu w wordzie przyda się wpis przy innej okazji – jakieś analityczne FAQ ;)

19 KOMENTARZE

 1. Wrocławska firma SMT Software często prowadzi rekrutacje na stanowiska w branży IT. Na pewno szukają też analityków, więc teraz skoro już wiemy coż to za stworzenie ten analityk ;) może warto się zainteresować.

 2. Troche mi tu Analityk biznesowy został pomieszany z Architektem techniczny.
  To są dwie osoby, które powinny ze sobą współpracować, ale moim zdaniem analityk, kończy prace, na wyspecyfikowaniu dość szczegółowych funkcjonalności i interfejsów do pozostałych systemów.
  A Architekt do rozpisze technicznie na klasy, użyte kontrolki, czy użyje WebServiców, czy może szyny BUS, która część modułu będzie za którą (wcześniej wyspecyfikowaną przez Analityka) funkcjonalność odpowiedzialna itd..

 3. Czyli czym wyższy level tym bliżej do pracy w myśleniu i podejściu zwinnym (Agile)?
  A jaki będzie kolejny Level Analityka B.? Product Owner (PO)?
  Czy może jeszcze bardziej kontrowersyjnie – czyli obowiązki analityka rozdzielone pomiędzy Właściciela Produktu (PO) i Zespół Scrumowy? Minimalizujemy „zabawę w głuchy telefon” – Zespół pracuje bardzo blisko klienta (jeśli tylko to się umożliwi) PO ostatecznie ustala biznesowe priorytety i wspólnie z zespołem ustala biznesowo (CO), a zespół IT jak to technicznie będzie zrealizowane (JAK).
  Taki model zdecydowanie bardziej, angażuje zespół IT, zwiększa odpowiedzialność za produkt, dbałość o wyniki i mocno wpływa na motywację całego Zespołu Scrumowego.

  • Artykuł jest stary i zdecydowanie wymagania odświeżenia.

   Zgadzam się, że często wpływa na motywację. Nie ma jednak uniwersalnego motywatora dla wszystkich. To, co motywuje jednego, może drugiego demotywować – bilet do kina (wolałby wejście na siłownię), większa odpowiedzialność (zwalanie problemów na głowę), chwalenie przy wszystkich (nie lubi zwracania na siebie uwagi). Tak samo jednego zmotywuje większy wpływ na wymagania i kontakt z klientem, a inny stwierdzi, że on tu jest, żeby robić coś konkretnego (czytaj – programować) a nie dostawać hasła zamiast wymagań. Na pewno możesz w głowie przywołać przykłady jednych i drugich.

   Co do głuchego telefonu – skąd to się wzięło? Bo jesteś kolejną osobą, od której słyszę tę analogię. Coś na ten temat: http://analizait.pl/2018/analityk-robi-gluchy-telefon/

  • A ścieżki rozwoju najczęściej można spotkać takie:
   specjalizacje – Agile, Business Intelligence, Architektura biznesowa, Zarządzanie procesem biznesowym, ekspert od danego systemu
   dalsze kierunki rozwoju – Architekt Biznesowy, Analityk – Lider Projektu, Analityk – Lider Programu, Lider Dobrych Praktyk Analizy Biznesowej w firmie, Business Relationship Manager, Strategiczny Analityk Biznesowy

 4. Z doświadczenia mogę napisać, że praca analityka często bardzo się rozjeżdża podczas pracy. Obecnie jestem na etapie: utwórzmy sobie stanowisko, moje wstępnie nazwane Analityk IT ma zapisany coś ogólny zakres obowiązków w rzeczywistości jest to:
  -prowadzenie analizy wstępnej/pełnej
  -wyszukiwanie dostawców zewnętrznych oraz spotkania z nimi
  -podpisywanie NDA
  -tworzenie rozwiązań architektury
  -nadzorowanie developmentu;
  -przygotowywanie harmonogramów
  -przygotowywanie jira/conflu do funkcjonowania firmy
  -wprowadzanie procesów zarządzania projektami w formie
  -development na jira
  -prowadzenie szkoleń
  Tak wiec, kim tak naprawdę jestem :) ?
  Pomożecie?

  • Tak, zakresy obowiązków są różne od firmy do firmy. U Ciebie analityczne rzeczy to ta analiza wstępna, spotkania z dostawcami (musisz przedstawić wymagania pewnie?), tworzenie architektury (jako projektowanie rozwiązania), przygotowanie JIRA/CONFLU (czyli określanie wymagań na rozwiązanie? zapisywanie wyników analizy?), procesy zarządzania projektami (projektowanie, usprawnianie procesów?), szkolenia (przekazywanie wiedzy). Zdaje się, że trochę zarządzania pracą zespołu, ale analizy też sporo. Pytanie jak procentowo się rozkłada. Ale zdaje się, że jednak analiza jest, choć pewnie przy innych obowiązkach nie możesz się na niej całkowicie skupić. Uznałabym Cię jednak za analityka :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ